شعار روز جهانی بهداشت 1390


هفتم آوریل هر سال میلادی (مصادف با هیجدهم فروردین ماه سال 1390) روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است. شعار امسال روز جهانی بهداشت " مقاومت به داروهای ضد میکروبی ، یک تهدید جهانی "  تعیین شده است.

تمرکز روز جهانی بهداشت در سال 2011 بر روی مقاومت به داروهای ضد میکروبی و گسترش جهانی آن است، زیرا مقاومت به داروها و گسترش جهانی آن باعث از بین رفتن اثربخشی بسیاری از داروهایی می شود که در درمان بیماری های موثرند.

 

عناوین روزهای هفته ی سلامت، 18 تا 24 فروردین ماه سال 1390، توسط روابط عمومی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر اعلام گردیده است :

 

پنج‌شنبه 18/01/1390 : مردم، آموزش همگانی و پیشگیری از مقاومت‌های ضد میکروبی

جمعه 19/01/1390 : نهادها، سازمان ها، رسانه‌ها و پیشگیری از مقاومت ضد میکروبی

شنبه  20/01/1390 :  پرستاران و ماما ها و تجویز و مصرف منطقی دارو

یکشنبه  21/01/1390 : عفونت‌های بیمارستانی و مقاومت ضد میکروبی

دوشنبه  22/01/1390: پزشکان و دندانپزشکان و پیشگیری از مقاومت ضد میکروبی

سه شنبه 23/01/1390 : داروسازان، دامپزشکان و تولید و مصرف منطقی داروهای ضد میکروبی

چهارشنبه  24/1/90 سیاست‌ها، قوانین و تحقیقات در پیشگیری از مقاومت‌های ضد میکروبی

 

داروهای ضد میکروبی چیست؟

داروهای ضدمیکروبی برای درمان عفونت هایی به کار می روند که توسط میکروارگانیسم هایی مثل باکتری، قارچ، انگل و ویروس ایجاد شده اند. کشف این داروها یکی از مهم ترین پیشرفت ها در زمینه بهداشت است و توانسته است جان میلیون ها انسان را در طی 70 سال گذشته نجات دهد.

داروهای ضدمیکروبی شامل آنتی بیوتیک ها، ضدقارچ ها، ضد انگل ها، داروهای شیمی درمانی و ضدویروس ها هستند.

مصرف و سوء مصرف این داروها در پزشکی و دامپروری ، تعداد و انواع میکروب های مقاوم به این داورها را افزایش داده است و این موضوع باعث افزایش تعداد مرگ ها، ناتوانی و آسیب بیشتر و افزایش هزینه های بهداشتی شده است

 

مقاومت ضد میکروبی چیست؟

"مقاومت ضدمیکروبی" که اغلب به عنوان "مقاومت دارویی" شناخته می شود،  هنگامی اتفاق می افتد که میکروارگانیسم هایی مانند باکتری، ویروس، قارچ و انگل به گونه ای تغییر کنند که داروهایی که قبلا برای درمان عفونت های حاصل از آن ها استفاده می شد، بی اثر شوند.

روز جهانی بهداشت

هنگامی که میکروارگانیسم ها نسبت به بیشتر داروهای ضدمیکروبی مقاوم شوند، اغلب به عنوان superbugs نامیده می شوند. این موضوع یک نگرانی عمده است، زیرا یک عفونت مقاوم ممکن است کشنده باشد، به دیگران منتقل شود و گسترش پیدا کند و باعث تحمیل هزینه های سنگین به افراد و جامعه شود.

در واقع دستاوردهای پزشکی مدرن به وسیله مقاومت به دارو در معرض خطرند. عدم تاثیر داروهای ضدمیکروبی در درمان و پیشگیری از عفونت ها، موفقیت درمان هایی از جمله پیوند، شیمی درمانی و جراحی های مهم را به خطر می اندازد.

مقاومت ضد میکروبی می تواند با استفاده نامناسب از داروها تسهیل شود، به عنوان مثال هنگامی که دوز کافی برای درمان تجویز نمی شود و یا  داروی تجویز شده تا انتها به مصرف نمی رسد.

کیفیت پایین دارو، نسخه اشتباه، پیشگیری نامناسب و کنترل ناکافی عفونت نیز می توانند به گسترش و پیشرفت مقاومت دارویی کمک کنند.

 

چرا مقاومت به دارو یک نگرانی جهانی است؟

مصرف نامناسب و غیر منطقی داروهای ضد میکروبی، شرایط مناسبی را برای ایجاد میکروب های مقاوم به دارو، گسترش و باقی ماندن آن ها فراهم می کند. عفونت هایی که به علت میکروارگانیسم های مقاوم ایجاد می شوند به درمان های معمول پاسخ نمی دهند و این امر منجر به طولانی شدن بیماری و و افزایش خطر مرگ می گردد.

 

بخش تغذیه و سلامت تبیان

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم فروردین 1390ساعت 18:21  توسط رقیه نیکوخصال |